Hemşire Nasıl Olunur, Hemşirelik Şartları Nelerdir?

25 Nisan 2019 Kapalı Yazar: admin

Hemşirelik kutsal mesleklerden biridir. Hastanelerde ve sağlık merkezlerinde doktor tarafından verilen tedaviyi uygulayan, hasta bakımını planlayan, uygulayan ve denetleyen sağlık personeline hemşire denir. Peki hemşire olmak için hangi okula gitmeli, hemşire olma koşulları nelerdir, hemşire çalışma koşulları ve hemşire maaşları nasıldır?

Hemşire Olmak için Hangi Okula Gitmeliyim?

Hemşirelik Yüksek Okulu ya da Sağlık Yüksek Okullarının Hemşirelik bölümlerinden mezun olanlar Hemşire olabiliyorlar. Bunlar 4 yıllık eğitim vermektedirler. 2 yıllık eğitim veren MYO’lardan mezun olanlar 1998’den beri hemşire olamıyorlar.

Sağlık Meslek Lisesi’ne 18 ocak 2014 öncesinde başlayanlar mezun oldukları taktirde Hemşire olabiliyor. 2014 sonrası girişliler ise ancak Hemşire Yardımcısı, Ebe yardımcısı ya da Sağlık Bakım Teknisyeni olabiliyorlar. 18 ocak 2014’te kanun değiştirildi ve lisans mezunu olmayanların hemşire olması engellendi.

İki yıllık eğitim veren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu‘nu bitirenler de hemşire olamazlar. 1998 yılından önce olabiliyorlardı. Bunlar Yaşlı Bakım, Acil Tıp Teknikerliği, Tıbbi Görünteleme Teknikerliği, Radyolog vb.. ünvanı alırlar.

Hemşire Maaşları Nasıl?
Hemşireler, Özel ve devlet hastanelerinde farklı ücret almaktadırlar.Maaş dışında ,nöbet parası ve döner sermaye gibi maaş girdileri de vardır. Şuan işe yeni başlayan bir kamu personeli hemşiresi 2400TL civarı almaktadır.