Pastörizasyon Nedir, Neden Pastörizasyon Yapılır?

25 Nisan 2019 Kapalı Yazar: admin

Paket süt ve meyve sularının üzerinde sıkça gördüğümüz “Pastörize Edilmiştir” ifadesinin ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? Kısaca pastörize etmek ya da pastörizasyon; içinde zararlı organizmalar bulunan sıvıların belli bir sıcaklığa kadar ısıtılıp zararlı organizmalardan arındırılması işlemidir. Bu işlemin adı, işlemi keşfeden Fransız mucidin adı Luis Pasteur’den gelmektedir.

Pastörizasyon Niye Yapılır?
Katı ya da sıvı her besin kaynağında insanlar için yararlı maddeler olduğu gibi, sağlığı tehdit edici maddelerde bulunur. Besinlerdeki bu zararlı organizmaların insan vücuduna girip sağlığı tehdit etmemesi için, pastörize işlemi yapılmaktadır. Pastörizasyon yapılırken zararlı bakterilerin ölmesinin yanında yararlı maddelere de zarar verilmemelidir.

Pastörizasyon işlemi Nasıl Yapılır?
Pastörizasyon, zararlı bakterilerin büyük bir kısmının ısı ile öldürülmesi prensibine dayanır. Kaynatmaktan farkı şudur ki, pastörize edilen besinin ısıtılma derecesi öyle ayarlanır ki besin değerleri kaybolmaz. Ama kaynatma işleminde sıvıdaki yararlı bakteriler de zarar görebilir ya da tadı değişebilir.

Pastörizasyon farklı 2 tipte yapılabilir:
1.TİP: Sıvı 63 santigrat dereceye kadar ısıtılıp bu sıcaklıkta yarım saat bekletilir.
2.TİP: Sıvı 72 santigrat dereceye kadar ısıtılıp bu sıcaklıkta yaklaşık 16 saniye bekletilir.

Pastörizasyonun zararı var mıdır?
Besinlerdeki bazı vitamin ve minarellerin az olsa kayıp olma ihtimali, besinin besin değerini düşüreceğinden pastörizasyonun zararı budur diyebiliriz. Ama Pastörize edilmemiş süt tüberkiloz, difteri, çocuk felci, salmonella, kızıl ve tifo gibi çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.