Tansiyon Nedir, Düşük Tansiyon Ve Yüksek Tansiyon Nedir?

25 Nisan 2019 Kapalı Yazar: admin

Tansiyon ya da Türkçe ismiyle “Kan Basıncı“, kanın atardamarların iç kısmına yaptığı basınç değeridir. Kan basıncı, digital tansiyon aleti ya da manometre-steteskop yardımıyla ölçülür. Kan basıncı, küçük tansiyon ve büyük tansiyon diye ikiye ayrılır. Tansiyon, kanın kalpten pompalanmasına, ara damarcıkların direncine ve atardamar çeperlerinin esnekliğine bağlıdır.

Büyük Tansiyon Nedir?
Tıp dilinde Sistolik tansiyon da denen büyük tansiyon; kalp atım durumdayken yani kanı pompalarken damarlarda oluşan basınçtır. Büyük tansiyon önce söylenir.

Küçük Tansiyon Nedir?
Tıp dilinde diyastolik tansiyon da denen küçük tansiyon; kalp dinlenme durumundayken yani kan pompalamazken damarlarda oluşan basınçtır. Küçük tansiyon büyükten sonra söylenir.

Normal Tansiyon Kaçtır?
Normal kan basıncı değerleri sırasıyla sistolik (büyük tansiyon) için en çok 120 mmHg, diyastolik (küçük tansiyon) için ise en çok 80 mmHg olmalıdır, bu değerler normal kan basıncı değerleridir. Yani, 12/8 normal tansiyon değeridir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?
Tansiyon değerinin, 12/8 nominal değerinden büyük çıkması durumudur. Yüksek tansiyon, Beyin kanaması ve felç, kalp yetersizliği ve kalp krizi, böbrek yetersizliği, görme kaybı gibi hastalıklara neden olabilir. Obezite, sigara kullanımı, tuzlu yemek, alkol tüketmek ve diyabetli olmak yüksek tansiyona yol açabilir.

Düşük Tansiyon (hipotansiyon) Nedir?
Tansiyon değerinin, 12/8 nominal değerinden küçük çıkması durumudur. Düşük tansiyon gebeliklerde, susuzluklarda, kalp rahatsızlıklarında ve hormonal hastalıklarda sıkça görülebilir. Basit önlem olarak daha fazla tuzlu yemek ve daha fazla su içmek, B12 ve Folik Asit kullanmak olabilir.